BlackNet
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

[Tutoriale SA-MP] Creearea misiunilor

In jos

[Tutoriale SA-MP] Creearea misiunilor Empty [Tutoriale SA-MP] Creearea misiunilor

Mesaj Scris de Valiii. Sam Sept 22, 2012 7:17 am

Crearea masiniilor


•Pentru prima data cream misiunea (/mk title [NumeleMisiunii]), si sa adaugam o mica descriere (/mk text [numarulLiniei] [text]);

•Dupa terminarea titlului si descrierii avem nevoie de ceea ce ne intereseaza cel mai mult care sunt checkpoint-urile (/mk cp [numar]) (In GF original poti crea maxim 6 Checkpoint-uri).

•Acum ca am creat checkpoint-urile sa adaugam si un gametext cand v-om intra in acestea (/mk game [numarulCheckpoint-ului] [text])

•Dupa ca un player a terminat misiune sa ii oferim un premiu (/mk reward [suma])

•In comanda (/mk usecp 0/1) sunt 2 valori, 0 - sa nu apara checkpoint-urile, 1 - sa apara checkpoint-urile. Normal ar trebuii sa punem valoarea 1, altfel nu o sa gasim checkpoint-ul in veci.

•Acum ca am termina de creat misiunea nu avem decat sa o salvam (/savemission [NumeleMisiunii])

•Pentru a incarca misiunea scriem /loadmission [NumeleMisiunii];

•Si ca sa incepem misiunea ne ducem la acea cladire de langa Banca Los Santos (Din GF original) si scriem /mission, si urmariti checkpoint-urile, multa bafta.



•Misiunile se salveaza in folderul scriptfiles din directorul server-ului.

•Am facut acest tutorial pentru cei noi pe modul GodFather, multi nu stiu cum sa creaza o misiune sau nu le apar checkpoint-urile
Valiii.
Valiii.
Administrator
Administrator

Mesaje : 88
Puncte : 195
Reputatie : 0
Data de inscriere : 26/05/2010
Varsta : 28

https://bknet.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum